Moderná zimná záhrada očami skúsenej dizajnérky

Krokom jedna býva zistiť, na aký účel má zimná záhrada slúžiť.

Často ide o spojenie viacerých funkcií, a to všetko musia dizajnér s realizátorom zohľadniť. Zimné záhrady, bez ohľadu na ich primárny účel, sa však rozhodne nezaobídu bez kvalitných materiálov a dodávateľa, na ktorého sa možno spoľahnúť. Ale rovnako musí do rovnice vstúpiť aj dobrý a flexibilný dizajnér, ktorý dodá priestoru šmrnc a pohodlie.

Michaela Lieskovská, MIMart
   Michaela Lieskovská

Väčšinou sa interiér bytu či domu rozširuje o spoločenskú časť ako je napríklad kuchyňa s obývacou izbou, čo je dnes veľmi trendy spájať do jedného. Časť zimnej záhrady sa potom využíva na jedálenské alebo oddychové posedenie," hovorí Michaela Lieskovská z dizajnérskeho štúdia MIMart, ktorá spolupracuje na realizácii zimných záhrad so slovenskou spoločnosťou Aneko.

"Zimná záhrada býva samostatne akousi oddychovou zónou, kde človek môže okrem relaxu vykonávať aj rôzne hobby, poprípade slúži ako prepojovací prvok medzi interiérom domu a terasou. Pri verejných interiéroch ako sú reštaurácie a kaviarne to býva väčšinou rozširovanie z kapacitných dôvodov alebo rozšírenie priestoru o fajčiarsku zónu a podobne," konkretizuje dizajnérka.

O tom, na čo všetko možno zimnú záhradu nielen tradične, ale aj kreatívne využiť, si môžete prečítať v článku 5+5 nápadov na zaujímavé využitie zimnej záhrady.

Ako sa rodí krásna zimná záhrada

Alfou a omegou je však ako aj pri iných realizáciách komunikácia s klientom. "Ide o to, vypočuť si jeho predstavy, nároky a zároveň mu ponúkať možné riešenia. Hlavne veľa komunikovať, pretože dobrý návrh, s ktorým je zákazník spokojný, je kľúčom nielen k úspechu, ale aj k progresu firmy," zdôrazňuje M. Lieskovská.

"Využitie zimných záhrad je dnes naozaj širokospektrálne, no všetko závisí od klienta, jeho požiadaviek a predstáv. Potom je už na dizajnérovi, ako dokáže skĺbiť klientovu predstavu s využitím priestoru, dispozičným riešením, vizuálnym efektom a všetkými ′nástrahami′, ktoré priestor ponúka," dodáva.

Dizajnér musí brať na zreteľ veľa premenných, ktoré určujú konečný vzhľad zimnej záhrady. "Je potrebné dôkladne vyriešiť funkciu priestoru – jeho dispozíciu vzhľadom na funkčnosť tak, aby priestor bol pohodlný po každej stránke," reaguje dizajnérka.

Realizácia zimnej záhrady v reštaurácii U Petyho, Zlaté Moravce (ANEKO a MIMart)Pohodlím sa pritom nerozumejú len také veci ako mäkkosť kresla, ale aj príjemné a bezproblémové fungovanie v tomto priestore.

"Nemal by byť preplnený, mal by spĺňať svoju funkciu tak, aby človek cítil pohodlie aj pri rutinných činnostiach. Potom prichádza na rad samotný dizajn prvkov. Ten býva veľakrát limitovaný skutkovým stavom. Ale pre dobrého a flexibilného dizajnéra, ktorý má naštudované rôzne štýly by to nemal byť žiadny problém," zdôrazňuje expertka.

Kľúč od zimnej záhrady má dodávateľ

S čím sa treba popasovať, aby zimná záhrada splnila čo najlepšie svoj účel? Podľa dizajnérky je to v prvom rade na dodávateľovi – správne konštrukčné riešenie a materiály sú hlavným prvkom know-how dodávateľskej firmy.

"Kvalita prevedenia v pevných, ale aj pohyblivých dieloch by sa nemala brať na ľahkú váhu, pretože zimná záhrada je vystavená všetkým ročným obdobiam, ktoré so sebou prinášajú špecifické problémy," upozorňuje M. Lieskovská.

Svoju vlastnú úlohu, v rámci ktorej skĺbi predstavy klienta a funkciu priestoru s dizajnérskym čarom, kladie až na druhé miesto. "Na prvom mieste stojí jednoznačne zvolenie dobrého a kvalitného dodávateľa, ktorý dokonale ovláda všetky podmienky kvalitného produktu, čo podľa mňa spoločnosť Aneko, s ktorou spolupracujem, jednoznačne je," dodáva dizajnérka zimných záhrad.