5+5 nápadov využitia zimných záhrad

5 nápadov na zaujímavé využitie zimnej záhrady

Ak je zimná záhrada správne navrhnutá a kvalitne zrealizovaná, poslúži

ako plnohodnotný obytný priestor. Aj uprostred tuhej zimy v nej môže byť skutočne útulne. Potom je to už len na majiteľovi, na čo zimnú záhradu využije a ako sa popasuje s interiérovým dizajnom.

♠ Prvých 5 nápadov na využitie zimnej záhrady

Zimná záhrada sa aj v našich zemepisných šírkach dá využiť na rôzne, aj netradičné účely. Pokiaľ je kvalitne postavená, izolovaná a odvetrávaná, nič nestojí v ceste tomu, aby ste v nej mali jedáleň, kanceláriu alebo zelenú obývačku.

Prítomná zeleň a dizajnové využitie dominánt okolia – či už ide o romantický výhľad na hrad alebo kvitnúci záhon poskytnú zimnej záhrade príjemné prostredie, ktoré vás nabije pozitívnou energiou.

Vhodné presklenie a zastrešenie, ktoré vám poradia experti na zimné záhrady, zabezpečí stály príliv prirodzeného svetla a pohodlie bez ohľadu na to, aké počasie je práve vonku.

Ľudia si najčastejšie dávajú zhotovovať zimné záhrady práve preto, aby si mohli vychutnávať pohodlie domova a výhľad, ktorý im ponúka okolie domu pri zachovaní svetelnosti, hovorí obchodný zástupca spoločnosti ANEKO SK Peter Minár.

Jeho kolega Peter Kriško dopĺňa ďalšie dôvody, prečo sa zákazníci obracajú na ich firmu, aby im navrhla zimnú záhradu: Otravuje ich slnečník na terase, ničí sa im nábytok, sú rozčarovaní, že nevedia terasovať celoročne alebo pestujú chúlostivejšie rastliny.

1.) Zimná záhrada ako Jedáleň • Raňajkáreň

Toto je jedna z najobľúbenejších volieb zákazníkov po celom svete. Keď využijete zimnú záhradu ako jedáleň, nielenže si ušetríte priestor v dome, ale zároveň získate jedinečný priestor či už na nedeľné rodinné raňajky, romantickú večeru vo dvojici alebo párty pre priateľov.

Je to zároveň voľba, ktorú využíva aj veľa reštaurácií, kaviarní, hotelov a penziónov po celom svete, aby svojim hosťom mohli naservírovať chutné raňajky v presvetlenom priestore, obed s výhľadom na historické dominanty či park alebo večeru rovno pod hviezdami. Prípadne sa dá využiť aj netradične ako cigarový salónik, ktorý si v zimnej záhrade pri svojej reštaurácii U Petyho zriadil zlatomoravecký podnikateľ Peter Kováč.

Jedáleň v zimnej záhradeZimná záhrada ako zelená obývačka s jedálenským kútomCigarový salónik v zimnej záhrade U Petyho

2.) Zimná záhrada ako Zelená obývačka • Herňa

Hoci na Slovensku je v rebríčku najpopulárnejších riešení pre zimné záhrady zelená obývačka, vo svete sú čoraz populárnejšie zelené herne pre deti.

Či už k tomu rodičov vedie presvedčenie, že deti majú tráviť čo najviac času v záhrade alebo túžba mať ich džavotanie trochu odizolované, faktom zostáva, že v Anglicku či Amerike si čoraz viac zákazníkov stavia zimné záhrady práve na tento účel.

Oba účely sa dajú krásne spojiť a zimná záhrada sa tak môže stať príjemným útočiskom pre malých aj veľkých. Výhody sú nepopierateľné – okrem spomínanej hlukovej izolácie a pocitu, že nie ste doma ale v prírode, zaváži aj fakt, že hračky nebudú nastražené ako mínové pole v hlavnej obývačke domu.

Nielen pre deti ale aj pre rodičov poslúži zelená obývačka ako výborná "chill-out zóna" na "schladenie" horúcich hláv či spomalenie šialeného behu každodenným životom.

Niektoré moderné zimné záhrady dokonca ponúkajú aj také prvky ako samočistiace okná – skvelá vec, ak si chcete tento priestor iba užívať a nemyslieť na domáce povinnosti.

3.) Zimná záhrada ako Domáca kancelária • Študovňa

Trávite doma veľa času pri počítači, štúdiom alebo vybavovaním? Možno máte firmu a pracujete najčastejšie z domu alebo začínate podnikať na materskej dovolenke? V tom prípade máme pre vás návrh na príjemnú zelenú kanceláriu.

Zimná záhrada ako pracovňa či študovňa je ideálnou voľbu pre všetkých, ktorí si pri práci ani neuvedomujú, ako beží čas. Prirodzené svetlo ušetrí vaše oči a zároveň vám dá nenápadne vedieť, že už je čas na obed alebo olovrant.

Práca vo vašej záhradnej kancelárii môže byť oveľa príjemnejšia ako v maličkej tmavej izbičke, akú si ľudia v dome väčšinou na domácu kanceláriu vyhradia. S dostatočným prísunom svetla aj kyslíka, ktorý pretransformujú rastliny, dostane vaša myseľ a fantázia rozlet.

Ak máte domácu zelenú pracovňu, ste stále poruke, ak niečo doma treba, a zároveň máte krásny oddelený priestor len sami pre seba. Bez zbytočného vyrušovania a neželaného hluku.

Takisto ako v hlavnej budove, aj v pristavanej zimnej záhrade je jednoduché inštalovať elektrické prípojky, telefonické a internetové linky či akúkoľvek techniku, ktorú k práci potrebujete.

4.) Zimná záhrada ako Skleník • Bylinková záhrada

Úplne prvým využitím zimných záhrad bolo už v stredoveku pestovanie exotických rastlín, ktoré potrebujú špeciálne kontrolované stabilné prostredie počas celého roka, alebo byliniek a ovocia v čase, keď by sa ony najradšej schúlili do teplej zeme a prečkali zimu.

"Jedným z najzaujímavejších plánov realizácie zimnej záhrady bolo určite jej využitie na pestovanie exotických rastlín, ktoré by im umožnila práve naša konštrukcia," spomína na jednu zákazku obchodný zástupca firmy Aneko Peter Minár.

Zimná záhrada s tropickými rastlinami v Tollcross Park, Glasgow, Škótsko. Zdroj: Geograph.org.uk/WikiVaša zimná záhrada môže, ale nemusí byť iba skleníkom. Pokiaľ si chcete dopestovať len nejaké bylinky na použitie v kuchyni a skrášliť interiér, tak sa táto funkcia dá pekne spojiť s hociktorou ďalšou – oddychovou, jedálenskou či spoločenskou.

Ideálne je spojenie bylinkovej záhrady s jedálňou ako v tomto holandskom ekodome, stačí sa doslova nakloniť od stola a utrhnúť si petržlen do polievky alebo pár lístkov bazalky do šalátu.

Takto jednoducho možno pestovať aj koktejlové paradajky alebo čili papričky. Mnohí využívajú zimnú záhradu aj na pestovanie hrozna, fíg, citrusov alebo dokonca kávovníka, z ktorého síce kávové zrnká na dlho nevystačia, ale zato jeho kvety podobné jazmínu prekrásne voňajú.

5.) Zimná záhrada ako Relaxačný salónik • Meditačná miestnosť

Ak máte v živote dosť stresov, náročnú prácu alebo možno aj zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú, aby ste pravidelne oddychovali, upravte si zimnú záhradu ako relaxačný salónik alebo meditačnú miestnosť.

Aj parky a botanické záhrady si už zvykli inštalovať do zelene nenápadné reproduktory, z ktorých sa šíri krásna hudba či zvuky prírody. Pridajte k tomu malú fontánku a oáza pokoja vo vašej zimnej záhrade je pripravená.

Do takéhoto priestoru sa hodia svieže zelené palmy a bambusy, jemné vône pomarančovníka či kávovníka, a etno dizajn – zemité alebo pastelové farby, drevo, prírodné tkaniny.

Netreba žiadne obrázky, keďže prostredie zimnej záhrady je samo osebe vizuálne príťažlivé, ale nejaký ten Budha neuškodí. :) Kríkovité rastliny však môžete prizdobiť svetelnou reťazou alebo na ne zavesiť vaše obľúbené fotografie na šnúrkach.

Ďalšie tipy na menej tradičné, ešte kreatívnejšie využitie zimných záhrad

vám ponúkame v článku Ďalšie tipy na to, ako netradične využiť zimnú záhradu pri vašom dome.

Zimná záhrada ANEKO
Zimná záhrada ANEKO
Zimná záhrada
Zimná záhrada ANEKO
Zimná záhrada ANEKO
Zimná záhrada
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada
 • Zimná záhrada ANEKO

 • Zimná záhrada ANEKO

 • Zimná záhrada "U PETYHO"

 • Zimná záhrada ANEKO

 • Zimná záhrada ANEKO

 • Zimná záhrada "U PETYHO"

 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada