Ďalších 5 tipov na využitie zimných záhrad

Ďalšie tipy na to, ako netradične využiť zimnú záhradu

Presvetlený priestor zimných záhrad sa doslova núka na tvorivé riešenia.

Nemusíte mať ani interiérového dizajnéra. Jediné, na čo treba myslieť dopredu už pri realizácii zimnej záhrady, je vetranie a tienenie počas leta – ak má byť využívaná celoročne.

Prvých 5 nápadov na ideálne využitie zimných záhrad (ako jedáleň, zelenú obývačku, herňu, domácu kanceláriu, bylinkovú záhradu či relaxačný salónik) v trochu tradičnejšom ponímaní sme priniesli v predchádzajúcom článku.

♠ Ďalších 5 nápadov na to, ako skvele využiť zimnú záhradu pri vašom dome

Ak ste trochu odvážnejší, môžete účely svojej novej zimnej záhrady aj zaujímavo skombinovať, alebo sa rozhodnúť pre menej využívané riešenie. Pár tipov vám ponúkame v nasledujúcich riadkoch.

1.) Zimná záhrada ako Ateliér • Umelecké štúdio

Ideálne využitie prevzdušneného a presvetleného interiéru zimnej záhrady. Ak ste spisovateľ, ilustrátor, dizajnér, architekt či umelec na voľnej nohe, zimná záhrada vám poskytne dokonalý pracovný priestor.

Maliar Daniel Ridgway Night vo svojom parížskom štúdiu, circa 1890
    Aj americký maliar D. R. Night mal ateliér v zimnej záhrade (r. 1890)

Svieža zeleň poslúži ako stimulácia pre vaše kreatívne bunky. V období, keď sa už skôr stmieva, si nad pracovnou doskou rozsvietite strategicky rozmiestnené reflektory a bodové svetlá, čo krásne doplní svetlo presvitajúce zvonku.

Keďže ide o priestor mimo hlavnej plochy domu, zimná záhrada môže skvele poslúžiť aj ako hudobná miestnosť na nácvik hry na klavír či flautu alebo vokálny tréning spevákov. Celkom pochopiteľne však už nie je vhodná ako hudobné a nahrávacie štúdio, keďže presklené plochy zvuk nepohlcujú, ale odrážajú.

Čo sa však dá urobiť, je pristaviť k záhrade zo strany s najmenšou plochou malý "kumbálik", zvukovo izolovanú miestnosť, v ktorej možno nahrávať, a presklené okno zimnej záhrady využiť ako priezor do "réžie".

2.) Zimná záhrada ako Letná spálňa • "Hvezdáreň"

Ach, tie krásne letné noci! Jasná obloha posypaná hviezdami a rozkvitnutá záhrada vás lákajú, aby ste strávili noc pod holým nebom. Prípadné útoky dotieravého hmyzu a pažravých komárov však rozvážneho človeka od takého úmyslu odradia.

Zimná záhrada vám poskytne dokonalé riešenie tejto dilemy. Presklené steny a strecha poskytujú dostatočný výhľad aj pomedzi vetvičky vnútornej zelene a otvorené svetlíky možno opatriť sťahovateľnými sieťkami proti hmyzu.

Jeden možno vyhradiť pre výkonnejší domáci ďalekohľad, ktoré sa dnes dajú kúpiť už za pomerne zaujímavú sumu. A možno pri tom objavíte aj novú hviezdu či planétku. Môžete ju na počesť dodávateľa vašej novej zimnej záhrady pomenovať Aneko. :)

3.) Zimná záhrada ako Posilňovňa • Jogové štúdio

Posilňovňa v suteréne či v najmenšej izbe? Hm, a bude sa vám tam chcieť cvičiť? Zato keď ju umiestnite do zimnej záhrady, zabijete dve muchy jednou ranou – miestnosť bude svieža a zároveň vám krásny výhľad do záhrady poskytne dodatočnú motiváciu.

Takisto sa môže zimná záhrada využiť na jogové štúdio, aj keď v tomto prípade treba myslieť zvlášť na tepelný komfort cvičencov. Pomôžu sálavé zdroje tepla, prípadne aj podlahové kúrenie. Jemné náladové osvetlenie lampášikmi alebo biolampou na terapiu farbami spríjemní dni, keď sa začína skoršie stmievať.

Rastliny ako zamiokulkas, filodendron, figovník, citrusy alebo palmy zas udržiavaním ideálnej vlhkosti vytvoria príjemné prostredie na cvičenie. Nie tropické, ale zároveň ani prisuché. Také akurát. Pravda, ak práve nechcete praktikovať trendovú hot jogu. V tom prípade si vytvorte rovno tropický skleník. :)

4.) Zimná záhrada ako Bazén • Tepidárium pri saune

Viete si predstaviť, že by ste si každé ráno zaplávali v bazéne, ktorý je len na skok – v presklenej prístavbe vášho domu? Alebo by ste sa po náročnom pracovnom dni príjemne zapotili v domácej saune a potom dokonale zrelaxovali na odpočívadle v temperovanej zimnej záhrade.

Odpadajú starosti so zbieraním lístia a zakrývaním vodnej plochy, ak nemáte v domácej plavárni opadavé listnaté rastliny. Zároveň však možno tento priestor prirodzene vetrať, čo býva pri vnútorných bazénoch v suteréne domu občas problém. Teplotný rozdiel možno dorovnať sálavým ohrievačom, ideálna je vyhrievaná podlaha okolo bazéna.

Zasnívajte sa trochu: Je zima, krátko pred Vianocami, všade naokolo mäkká snehová prikrývka a z oblohy padajú belostné chumáčiky. Vonku je ešte tma, ale cez presklené steny dnu dopadá teplé svetlo záhradnej lampy. A vy sa vznášate v teplej vode alebo relaxujete na ležadle pri bazéne v príjemnej klíme.

Čo poviete, nedopriali by ste si taký zážitok? So zimnou záhradou od zlatomoraveckej firmy ANEKO a spolupracujúcich dizajnérov to nie je až taký nedosiahnuteľný sen.

5.) Zimná záhrada ako Tropická voliéra pre papagáje

Na otázku, s akou najzaujímavejšou požiadavkou na účel zimnej záhrady sa zatiaľ stretol, odpovedá obchodný zástupca firmy ANEKO Peter Kriško jednoznačne: Chov vtákov. Žiaľ, nevyšlo to, lebo práve v tom čase, keď o zimnej záhrade zákazník uvažoval, vypukla vtáčia chrípka.

Papagáj v tropickej záhrade, foto: Chad Bordes, WikiVám to ale vyjsť môže. :) Ak chcete pestovať vo svojej zimnej záhrade tropické rastliny, priam sa do nich pýta "nasadiť" aj exotické vtáky. V botanických záhradách je kombinácia priestorov skleníka s voliérou veľmi obľúbená.

Nie každý znesie lietajúce strely nad hlavou a občasný "balíček šťastia" na rukáve. Ak však patríte k ľuďom, ktorí majú vtáky radi, poraďte sa s odborníkmi, aká kombinácia operencov so zeleňou je ideálna.

Musíte rátať s tým, že vtáky niektoré rastliny s gustom ozobávajú v snahe doplniť si vitamíny. V tom prípade treba dať pozor, aby neboli pre vtáky jedovaté. A na druhej strane, aby sa aj rastliny dokázali samy s takýmto drsnejším zaobchádzaním vyrovnať rýchlym dorastaním nových listov.

Ak to priestor a financie umožnia, pridajte ešte fontánku či mini jazierko, aby bol dojem amazonskej džungle vo vašej zimnej záhrade dokonalý.

Ďalšie tipy na využitie zimných záhrad

vám ponúkame v článku Prvých 5 nápadov na využitie zimnej záhrady.

Zimná záhrada ANEKO
Zimná záhrada ANEKO
Zimná záhrada
Zimná záhrada ANEKO
Zimná záhrada ANEKO
Zimná záhrada
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada
 • Zimná záhrada ANEKO

 • Zimná záhrada ANEKO

 • Zimná záhrada "U PETYHO"

 • Zimná záhrada ANEKO

 • Zimná záhrada ANEKO

 • Zimná záhrada "U PETYHO"

 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada ANEKO
 • Zimná záhrada